•          Pravda alebo mýtus o školskom psychológovi ?

•  1. MÝTUS : Keď navštívim školského psychológa, znamená to, že je so mnou niečo zle.

PRAVDA : Keď navštívim školského psychológa, znamená to, že chcem urobiť niečo, aby som sa cítil/a lepšie. Je to prejav odvahy a odhodlania.

2. MÝTUS : Je hanba, že si neviem riešiť svoje problémy a musím za niekým chodiť.

PRAVDA : Je prirodzené, že na svoje vlastné problémy sa nedokážeme pozerať s nadhľadom a bez emócií, preto nám môže pomôcť, ak sa porozprávame s niekým, kto nás vypočuje a pozná aj iné možnosti a riešenia.

3. MÝTUS : Celá škola sa dozvie, že chodím ku školskému psychológovi a budú sa mi smiať.

PRAVDA : Ísť za školským psychológom nie je hanba, ak však stále pochybuješ, dá sa to aj bez toho, aby o tom niekto v škole vedel. Dohodnutím termínu (cez Edu, email) je možné naplánovať konzultáciu pred alebo po vyučovaní.

4. MÝTUS : Školský psychológ môže niekomu za mojim chrbtom prezradiť dôverné informácie, ktoré sa dozvie počas rozhovoru.

PRAVDA : Psychológ má povinnosť mlčanlivosti. Výnimku tvoria situácie, kedy má podozrenie, že dochádza k trestnému činu – vtedy má povinnosť nahlásiť tieto zistenia. Sú to situácie stanovené zákonom (napr. ak je niekomu ubližované). Ak k tomu dôjde, určite ti to dopredu oznámi.

5. MÝTUS : Školský psychológ hneď spozná, čo si myslím a aký/aká som.

PRAVDA : Psychológ nemá krištáľovú guľu, ani nepozná zázračné triky na to, aby o klientovi zistil niečo, čo klient nechce prezradiť. To, ako sedíme, ako sa tvárime má väčšinou mnoho dôvodov a aj psychológ potrebuje čas na zoznámenie sa s nami, tak isto ako ho potrebujeme aj my.

6MÝTUS : Už po prvom stretnutí so psychológom mi bude oveľa lepšie a moje problémy zmiznú. Psychológ vždy pozná rýchle a správne riešenie problémov.

PRAVDA : Žiadny problém, ktorý nás trápi dlhšiu dobu sa nevyrieši za jeden deň. Je úplne normálne, že prejde určitý čas, kým svoje problémy vyriešime. Niekedy je to dlhšia cesta, na ktorej musíme spoznať samých seba, aby sme našli vhodné riešenie pre nás.

7. MÝTUS : Nikto a nič mi nepomôže zbaviť sa mojich starostí a problémov, ani školský psychológ.

PRAVDA : Školský psychológ ťa naozaj nezbaví všetkých problém, ale už len to, že ťa niekto vypočuje, s niekým sa porozprávaš, ti môže pomôcť. Ako hovorí príslovie: zdieľaná radosť je dvojnásobná a zdieľané trápenie je polovičné trápenie. Chcem aby si vedel/a, že pomoc vždy existuje.

• Milá žiačka / Milý žiak,

môžeš za mnou prísť, zastaviť ma na chodbe, môžeš ma kontaktovať cez triedneho učiteľa, alebo mi napíš cez email, EduPage, Teams.

Ako školská psychologička som tu pre Teba:

• ak ti nejde učenie a nedarí sa ti v školskom prospechu ako by si chcel,
          • ak sa nevieš sústrediť pri učení, či príprave do školy,
          • ak máš ťažké obdobie a cítiš, že na to sám nestačíš,
          • ak prežívaš pocity strachu, hanby, trémy pri učení, či vo vzťahoch s kamarátmi,
          • ak sa často cítiš smutný a chceš sa o tom porozprávať,
          • ak sa cítiš sám,
          • ak máš osobné alebo rodinné problémy,
          • ak máš problém ovládať sa a prepadá ťa hnev, či zlosť,
          • ak potrebuješ pomoc s vyriešením nejakých konfliktov a hádok,
          • ak potrebuješ zlepšiť vzťahy v triede, s učiteľmi, doma s rodičmi alebo súrodencami,
          • ak ti niekto ubližuje v škole, triede, na internete, či sociálnych sieťach, alebo doma v rodine,
          • ak máš otázky, o ktorých nemáš s kým hovoriť,
          • ak Ťa trápi problém niekoho iného, komu by si chcel pomôcť,
          • ak sa chceš porozprávať a nemáš s kým.