• ŠKOLSKÁ PSYCHOLOGIČKA

Školská psychologička: Mgr. Lenka Pulišová

Kde ma nájdete? Prístavba –  dolná chodba - kabinet školskej psychologičky

Konzultačné hodiny:  Konzultáciu si prosím dohodnite vopred cez Edupage.

Školský psychológ ponúka konzultačno-poradenské služby, je na škole pre všetkých žiakov, rodičov a učiteľov. Venuje sa každému, kto sa potrebuje porozprávať alebo pomôcť s niečím, čo ho ťaží. Osobitnú pozornosť venuje žiakom so špecifickými poruchami učenia, s problémami v správaní a žiakom zo sociálne znevýhodneného prostredia.

Vo svojej činnosti sa zameriava na :

• pomoc pri zvládaní individuálnych záťažových a krízových situáciách, pri zvládaní školských, osobných a rodinných problémov,

• starostlivosť o žiakov s výchovno- vzdelávacími ťažkosťami,

• identifikáciu príčin školskej neúspešnosti a následných porúch správania, motiváciu k učeniu,

• terapeuticko-korekčné cvičenia (pamäť, pozornosť),

• pomoc pri adaptácii na nové školské podmienky,

• prácu s triedami za účelom zlepšenia klímy a fungovania vzťahov medzi spolužiakmi.

Etika práce školského psychológa:

1. Školský psychológ zabezpečuje psychologické služby na škole žiakom, rodičom, pedagogickým zamestnancov v súvislosti s riešením výchovných a vzdelávacích problémov svojich žiakov, ktorí o to požiadajú, bez ohľadu na ich rasu, národnosť, náboženskú príslušnosť, pohlavie, vek, či handicap klienta.

2. Školský psychológ dodržiava všeobecne platné ľudské práva a práva dieťaťa.

3. Školský psychológ chráni práva a dôstojnosť jedincov, ktorým poskytuje psychologické služby.

4. Školský psychológ uplatňuje len také prístupy vo svojej práci, ktoré odrážajú humanistický záujem o dôstojnosť a osobnú integritu jedincov.

5. Školský psychológ sa vyhýba všetkým aktivitám, ktoré porušujú alebo znižujú občianske a zákonné práva klientov.

6. Školský psychológ sa zoznámi s filozofiou, cieľmi, organizáciou a metodológiou školy na ktorej pracuje. Poznanie systému školy a jeho požiadaviek je základom, ktorý psychológovi umožňuje spolupodieľať sa na dosiahnutí spoločných cieľov.

7. Školský psychológ rešpektuje klientovo právo voľby a dobrovoľného vstupu do vzťahu, či účasti na psychologických službách.

8. Školský psychológ pracuje so žiakmi, učiteľmi a rodičmi žiakov nestranne, bez ohľadu na ich fyzické, mentálne, či emocionálne vlastnosti.

9. Školský psychológ informuje klienta o dôležitých aspektoch ich vzájomného vzťahu a o ďalšom využití informácií. Informuje ho o výsledkoch vyšetrenia a psychologických intervencií, zmenách programov, dôležitých plánovaných službách a iných relevantných informáciách.

10. Všetky údaje o osobných aspektoch jedinca považuje za prísne dôverné.

11. Školský psychológ informuje vedenie školy, učiteľov, rodičov o svojich zisteniach. Je však zodpovedný za poskytnutie takých informácií, ktoré zabezpečujú zrozumiteľnosť pre všetkých.

12. Školský psychológ je zodpovedný za zachovanie dôvernosti informácií o klientoch, alebo výsledkoch vyšetrenia. V prípade, ak chce využiť tieto informácie v prednáškach alebo publikáciách, vopred si zabezpečí písomný súhlas od klienta alebo vynechá všetky identifikačné údaje.