• Milí žiaci, v súčasnosti sa objavuje viac žiadostí o pomoc v súvislosti prežívania úzkosti, stresu, či negatívnych myšlienok. Ako jedna z možností pomoci vznikli mobilné aplikácie.

Prvá aplikácia nesie názov ŽIJEM, ktorú si môžete stiahnuť zadarmo. Táto aplikácia ponúka niekoľko tipov ako si zaznamenávať svoju náladu, pomáha pripomenúť si vlastné zdroje síl pri prekonávaní ťažších chvíľ a v prípade potreby ponúka odporúčania ako sa upokojiť, alebo nájsť riešenie pomoci.

Druhou taktiež významnou aplikáciou je NEPANIKÁR, môžete si ju tiež stiahnuť zadarmo. Aplikácia slúži ako nástroj prvej pomoci, ktorá má pomôcť zmierniť príznaky depresie, či paniky.

Dôležité je, aby ste so svojimi pocitmi a problémami nezostali sami.  Poraďte sa s niekým, porozprávajte sa s rodičmi, so staršími súrodencami, s blízkymi. Vyhľadajte pomoc u svojho učiteľa, školského psychológa, alebo na niektorej linke pomoci. Vždy je tu niekto, kto Vás bude počúvať.

• Čo môžeš urobiť, ak cítiš úzkosť alebo paniku ?

•

• Pokús sa zastaviť svoje myšlienky, tie sú hlavným zdrojom úzkosti. Uzemni sa a použi svoje zmysly. Vymenuj 5 vecí, ktoré vidíš, 4 veci, ktoré počuješ, 3 veci, ktorých sa vieš dotknúť, 2 veci, ktoré môžeš ovoňať, 1 vec, ktorú môžeš ochutnať.
            • Voľne dýchaj. Posaď sa a opri sa o niečo pevné. Pomaly sa nadýchni nosom a v duchu počítaj od 1 do 4, zadrž dych a znova počítaj do 4, potom pomaly vydýchni ústami, počítaj do 4. Toto cvičene treba opakovať viackrát.
            • Skús 3x pomaly nádych a výdych pre upokojenie.
            • Vyskúšaj techniku ,,otriasť sa“. Potriasť celým telom môže byť príjemné, pokiaľ sú svaly napnuté umožníš im tak uvoľniť sa. Ak ti táto technika nevyhovuje, skús si pomôcť tým, že zovrieš päsť pri rátaní do 5 s hlbokým nádychom, potom päsť uvoľni a pomaly vydychuj.
      • Na uvoľnenie napätia a spestrenie náročných dní vytvoril Slovenský Červený kríž Denník duševnej pohody, ktorý si môžeme stiahnúť tu: https://redcross.sk/korona/dennik-dusevnej-pohody

•