V piatok 24.novembra 2023 prijal pozvanie navštíviť 5.A triedu slovenský horolezec Ing. Martin Gablík zo Zvolena. Počas rokov 1996 až 2011 sa zúčastnil 8 expedícií na osemtisícové hory v Himalájach a Karakoráme. Podarilo sa mu vystúpi na vrchol 3 osemtisícoviek. V roku 2002 dosiahol vrchol Makalu /8 463m/, v roku 2007 vrchol Nanga Parbat /8 125m/ a v roku 2011 ako najstarší Slovák (vo veku 58 rokov) vystúpil na vrchol Cho Oyu /8 201 m/ – Tyrkysovej hory, ktorá sa rozprestiera na hraniciach Tibetu a Nepálu.
V prezentácii nám pútavo rozprával o výstupe na Mount Everest, kde vystúpil do výšky 8030 m. n. m. Poučil nás aj o tom, že samotný výstup sa skladá z budovania niekoľkých výškových táborov s následným pokusom o dosiahnutie vrcholu hory. Pri výstupe je potrebné myslieť na to, aby sa horolezec postupne aklimatizoval na pribúdajúcu výšku a po vynesení materiálu sa vrátil do základného tábora. Počas náročných výstupov na vrcholy sa stretol aj s nepriaznivým počasím, silným vetrom, snehovými búrkami a zažil aj nepríjemný pád, po ktorom visel na lane a pod ním sa rútila masa snehu. Vďaka fotografiám sme mali možnosť vidieť aj pakistanské deti, ktoré žijú v podhorí osemtisícovky Broad Peak a ich školu, ktorú zasypala kamenná lavína.
Aj do tých najvyšších kopcov si bral gitaru, kde sa mu potvrdilo, že hudba ľudí spája.
V rámci prezentácie sme si pozreli zábery z pokusu o výstup na Kandžendžongu /8586 m/, najvýchodnejšiu osemtisícovku v Himalájach. Medzi členmi expedície bol aj p. Gablík, ktorý dosiahol výšku 8 300 m. Pre silný vietor a nepriaznivé počasie sa expedícia skončila len necelých 80 m pod vrcholom, o čom natočil pekný film ďalší účastník expedície Pavol Barabáš. Pre horolezca je horolezectvo vášňou a pobyt vo veľkých výškach stratosféry robí človeka lepším, plným pokory.
V závere rozprávania sme si mohli prezrieť časť horolezeckej výstroje, ktorú pán Gablík so sebou priniesol, aby nám predviedol, ako sa pri výstupoch využívajú rôzne laná, mačky, karabíny.
Dozvedeli sme sa, že Martin Gablík (spolu s ďalším slovenským horolezcom Rudolfom Bošiakom) je držiteľom ocenení Európska cena Fair Play UNESCO a ceny Fair Play Slovenského olympijského výboru za pomoc pri záchrane poľského horolezca Artura Haizera.
Hodina geografie nám vďaka pútavému rozprávaniu horolezca očareného horami a zároveň rešpektujúceho prírodné živly ubehla veľmi rýchlo a my sme si z nej odniesli veľa zaujímavých informácií.