• Benefičný koncert 2013

•  Fotografie si môžete pozrieť vo Fotoalbume (nezabudnite si nastaviť šk. rok 2013/2014)!

Vianočné zvonenie

Vo štvrtok 12. decembra 2013 okolo 15-tej hodiny sa parkoviská a voľné miesta okolo kultúrneho domu začali zapĺňať neskutočne rýchlo.

Nezainteresovaný návštevník Žarnovice mohol mať preto pocit, že do mesta zavítal nejaký známy umelec. Zainteresovaní však vedeli, že žiaci a pedagógovia zo Základnej školy na Ulici Fraňa Kraľa  po dvojročnej prestávke opäť pozývajú všetkých obyvateľov Žarnovice a okolia na tradičný benefičný koncert. Z toho bolo jasné, že sa treba poponáhľať , pretože počet účinkujúcich umelcov určite presiahne stovku , a preto netreba nechať nič na náhodu a radšej si zabezpečiť miesto v predstihu. Veď vidieť svoju ratolesť na ,,doskách, ktoré znamenajú svet“, určite stojí za to.

V priebehu polhodiny sa sála kultúrneho domu zaplnila do posledného miesta (nielen na sedenie, ale aj na státie ), až sa zdalo, že budova praskne vo švíkoch. Našťastie, novozrekonštruovaný  kultúrny dom tento nápor úspešne vydržal  a program sa mohol začať...

Je potešiteľné, že pozvanie prijalo toľko veľa ľudí, lebo účinkujúci sa na vystúpenie zodpovedne pripravovali niekoľko týždňov. Uvedomovali si, že latka je postavená  vysoko a očakávania svojich rodičov, starých rodičov a známych v žiadnom prípade nechcú ani nemôžu sklamať.

A ani nesklamali. Už nádherne pripravená scéna naznačovala, že divákov bude opäť čakať krásny umelecký zážitok, ktorý navodí tú správnu sviatočnú atmosféru. Tú všetkým  zaželala aj riaditeľka školy Mgr. G. Debnárová, ktorá vo svojom príhovore zhodnotila, že čas plynie ako voda a za ostatné dva roky prežili žiaci mnoho zaujímavých chvíľ a udalostí. Najdôležitejšou z nich určite bola oslava 60. výročia založenia žarnovickej školy. Práve jej bola venovaná podstatná časť vystúpenia.

V takmer profesionálne pripravenom dvojhodinovom programe mohli účinkujúci aj diváci osláviť roky minulé a spojiť veľké narodeniny s oslavou najkrajších sviatkov v roku. Veď ako hneď v úvode povedala moderátorka večera, Vianoce sa spájajú hlavne s detstvom a práve počas týchto dní sa tí skôr narodení vracajú do spomienok a spomínajú, ako sa tešili na Ježiška. No nielen to patrí  k detstvu. Súčasťou každého z nás je alebo  bola škola. V tej našej – žarnovickej – prežili mnohí z divákov veľkú a podstatnú časť svojho života. Prostredníctvom piesní , vtipných a výstižných scénok a zaujímavého rozprávania mohli s úsmevom  a s troškou nostalgie zaspomínať na svoje bezstarostné detské časy. Vďaka vynikajúcej prezentácii sa súčasťou programu stala aj veľmi dôležitá bytosť- ,, duch školy“, ktorý pripomenul strastiplné začiatky, prvého riaditeľa , budovanie športového areálu, prednesy poézie a prózy , prvomájové sprievody, ale aj školské lásky, či tance, ktoré aj po mnohých rokoch nestrácajú na svojej obľúbenosti.

V poslednej tretine sa program nenápadne preklopil do vianočného šatu.  Celá sála sa naplnila nádherným pocitom spolupatričnosti, lebo čaro Vianoc prejavilo aj tu svoju moc. Spomienky sa postupne rozplynuli a v duchu zostal príjemný pocit, ktorý všetkých sprevádzal ešte niekoľko dní. A práve pre ten pocit sa všetci tešíme na budúci december a ďalší nádherný koncert... (Mgr. Andrea Kukučková)